Mai dátum: 2018.01.18. / Utolsó módosítás dátuma: 2014.01.12 10:06

Notice: Undefined variable: id in /home/sesamepr/astellasdij/_sub.php on line 62
Dr. Vástyán Attila PhD | habilitált egyetemi docens
Pályázat:
Astellas-díj – Az év orvosa pályázat (2008)
Kategória:
Közönségjelölt orvos
Munkahely:
PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika

Történet: Nagyon örülök, hogy akad, egy hely ahol leírhatjuk a ki nem mondott szavakat, gondolatokat, amiket a betegség alatt, közben, az átélt izgalmak, félelmek miatt nem sikerült orvosunknak elmondani. Akad, egy hely ahol kifejezhetjük hálánkat, nagyrabecsülésünket, tiszteletünket. Én Dr. Vástyán Attila Gyermeksebész előtt szeretnék fejet hajtani, Őt javasolnám az Astellas díjra. Ha a gyermekünkről, vagy mint az én esetemben az unokánkról, van, szó bármit az égvilágon mindent odaadnánk csak, hogy egészséges legyen. A gyermeksebész nehéz helyzetben van, a szülő, nagyszülő félve bízza Rá szeme fényét, élete értelmét. Dr. Vástyán Attilát a pécsi gyermeksebészet adjunktusát bátran ajánlhatom és ajánlom is minden sebészeti problémával küzdő, aggódó, gyermekét féltő, óvó szülőnek. Szerencsés helyzetben voltunk a szerencsétlen balesetet követően, ami unokánkat érte. A sors, Dr.Vástyán Attilát rendelte mellénk védőangyalként. És közel fél évig tényleg mintha egy angyal vigyázott volna unokámra. Vástyán Doktor műtötte megmentve ezzel az életét. Mondhatják erre persze, hogy erről szól a Hippokratészi eskü. De ez így nem igaz. Az eskü kevés. Kell egy együtt érző szív, kell egy igazán jó ember. Reggeltől estig bent lehettünk kis unokánk mellett, lányommal váltottuk egymást az ágya szélén és nem volt olyan idő, hogy a Doktor Úrral ne futottam volna össze. Ilyenkor mindig megállt pár szóra, visszaadta hitemet, bíztatott, erőt adott, noha magam sem tudom Ő honnan merítette az energiát. Egy olyan osztályon dolgozik, ahol szinte mindig kint lehetne, a TELTHÁZ VAN felirat. És mégis mindig mindenkire szakít időt, figyelmet. Türelmes, még ha századszor is tesszük fel ugyanazt a kérdést. Soha nem felejtem el a műtét napját. Baleseti sérültként nem előjegyzett műtéti időben, hanem sürgősséggel este 10-től hajnali 3-ig álltunk, ültünk, sétáltunk, sírtunk a sebészet fekete fotocellás ajtaja előtt. Az ajtó minden rezdülésére felkaptuk a fejünket, faggattunk, nővért, takarítót, műtősfiút, mindenkit, aki az egyébként csendes nyári éjszakában arra járt. És eljött a pillanat, amikor a doktor Úr is megjelent, fáradtan, meggyötörten, de egy apró bíztató mosollyal. Lányom kezét fogta, míg alábbhagyott hüppögésünk, leült mellénk, papírt, tollat fogott és lerajzolta, hol mit kellett műteni kislányunk belső szervein. Nem használt latin szavakat, nem magyarázott félre, megvárta, míg megértjük, feldolgozzuk. Válaszolt az utólag már szinte ostobának tűnő kérdéseinkre, türelmesen ült mellettünk, míg a kislányt kitolták a műtőből át az intenzív osztályra. Másnap reggel már újból ott állt a kislány ágya mellett és ez így ment 20 napon keresztül minden nap. A műtéti komplikáltsága és sebgyógyulási zavarok miatt még hosszú hónapokig voltunk rendszeres vendégei a Doktor Úrnak. Kislánykánk nehezen viselte a fájdalmakat, nyűgös, hisztis volt. A Doktor Úr azonban minden alkalommal időt adott neki, hogy megnyugodjon, elmesélte mit fog érezni. Bátorította, viccelődött vele, dicsérte. Elérte azt, amit kevés orvosnak sikerülhet, kislánykánk nem félt, a mai napig szeretettel gondol a Doktor Bácsira. A Doktor Bácsira, aki Miki egeres köpenyt hord, aki mindig mosolyog a gyermekekre. Köszönjük Neki a mérhetetlen türelmét, a sok bátorító szót, a rengeteg időt, a szeretetet, a törődést, amit unokám felé mutatott. Köszönjük Neki a baleset óta eltelt születésnapokat, köszönjük a legfontosabbat a világon, azt hogy kis unokám újból egészséges! A legnagyobb öröm az lenne családunknak, ha a következő évi díjkiosztón az Ő kezében láthatnánk az Astellas Díjat, a díjat, amiről ha hallok egyből Ő jut eszembe. A díjat, aminek az a szlogenje, hogy egy felkészült orvos az ÉLETET jelenti.

Bemutatkozás: 1988-ban szerezte orvosi diplomáját a Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán, cum laude minősítéssel. A végzést követően Szigetváron majd a Pécsi II.sz Sebészeti Klinikán dolgozott általános sebészként. 1992-ben általános sebészetből tett szakvizsgát, jeles eredménnyel. A gyermeksebészeti képzést a Pécsi Gyermekklinika Sebészeti osztályán kezdte meg. 1994-ben a Kísérletes Sebészeti Intézet munkatársaként végzett oktató és kutató munkát, majd 1995-ben a Baranya Megyei Kerpel-Fronius Ödön Gyermekkórház Sebészeti osztályán dolgozott. Rövidebb külföldi tanulmányutak (1991-ben USA; 1992-ben Hollandia; 1995-ben Egyesült Királyság) után 1996-ban sikeresen pályázott az Angol Királyi Sebész Társaság Training Programjába, s ennek keretében 2 évig Angliában, a Sheffield-i Gyermekkórházban dolgozott gyermeksebészként. 1997-ben tett szakvizsgát gyermeksebészetből, jeles eredménnyel. 1998-ban tért vissza jelenlegi munkahelyére, a Pécsi Gyermekklinika Sebészeti osztályára, ahol jelenleg adjunktusként dolgozik. Szakterülete az ajak- és szájpadhasadék, gyermekurológia. 1999 óta a Pécsi Ajak-és Szájpadhasadék Munkacsoport koordinátoraként tevékenykedik, a munkacsoport munkáját segítő Alapítvány kuratóriumának elnöke. Alapító tagja és titkára a 2005-ben alakult Országos Archasadék Munkacsoportnak. Tagja a Magyar, az Angol és az Európai Gyermeksebész Társaságoknak (BAPS, EUPSA), valamint az Amerikai Archasadék Társaságnak (ACPA). 2001-ben 2 hónapos amerikai tanulmányúton több hasadékos munkacsoport munkáját ismerhette meg és hasznosíthatta a látottakat a magyarországi gyakorlatban. Egyetemi doktori (PhD) fokozatot 2005-ben szerzett egyéni felkészülőként „Magasnyomású neuropathias húgyhólyag kezelésében szerzett klinikai tapasztalatok és állatkísérletes vizsgálatok” címmel. 2011-ben habitált a Pécsi Tudományegyetemen. 2008-ban megkapta az „Astellas Díj - Az év orvosa” elismerést. Gyakori gyermeksebészeti kórképek (fitymaszűkület, fitymaletapadás, hereleszállási zavarok stb.) diagnosztizálásával és kezelésével is foglalkozik.

Copyright © 2013 Astellas Pharma Kft. / Sesame PR - Minden jog fenntartva | Adatvédelmi nyilatkozat