Így néz ki a PCR tesztelés menete
A PCR teszteléssel kapcsolatban számos rémtörténet kering, miszerint fájdalmas és sérüléseket okoz. Kétségtelen, hogy nem tartozik a legkellemesebb dolgok közé, de még mindig a PCR tesztelés az egyik legmegbízhatóbb módja a COVID vírus jelenlétének kimutatására a szervezetben. Maga a mintavételi eljárás nem tart hosszú ideig, de könnyek nélkül megúszni szinte lehetetlen. Nézzük, hogyan is zajlik pontosan a PCR tesztelés!
Így történik a PCR tesztelés
Ma már szinte nem is ismerünk olyat, aki még ne esett volna át a tesztelésen. A mintavétel során egy hosszú, vattacsomóban végződő pálcát vezetnek az orrüregbe vagy a garatba, majd ott kis ideig forgatják azt a megfelelő minőségű, értékelhető sejtminta összegyűjtése céljából. A garatból történő mintavétel kevésbé kényelmetlen és fájdalmas, ezért többnyire ezt a módszert alkalmazzák. A teszteléshez használt vattacsomót aztán oldatba mártják, melyet laboratóriumban vizsgálva kimutatható, hogy tartalmazza-e a SARS-CoV-2 elnevezésű vírust, hétköznapi nevén a koronavírust. A mintavételt az előírásoknak megfelelő öltözetben lévő, erre szakosodott egészségügyi alkalmazott végzi, az értékelés pedig kizárólag speciális felszereltségű laboratóriumban történhet, melyből az országban alig néhány van.
A teszteléshez a mintavételi pontok egyikére szükséges fáradni, ám kiszállási díj ellenében természetesen lehetőség van arra is, hogy otthonunkban történjen meg a procedúra. Ez legalább 4 fő együttes tesztelése esetén ingyenes. Az eredményt maximum 24 óra elteltével küldik e-mailben magyar és angol nyelven is. Kérés esetén azonban ennél hamarabb, akár 8 óra múlva is kézhez lehet kapni. Mivel a PCR teszt eredménye – az eljárás bonyolultságának ellenére – rendkívül gyorsan elkészül, a teszt RT PCR tesztnek (vagyis Real Time PCR tesztnek is) nevezik.
Teendők a PCR tesztelés elvégzése előtt
PCR tesztelés előtt több mindenre is kell figyelni. A legfontosabb, hogy a mintavételt megelőző 3, de inkább 4 órában tilos enni, inni, dohányozni, fogat mosni, szájat öblögetni vagy rágógumizni. Ezek ugyanis befolyásolhatják a teszt eredményét, ronthatják a levett minta minőségét.
Az említett tevékenységek kizárása mellett azzal is számolni kell, hogy bizonyos államok 48-72 órán belül elvégzett, negatív PCR tesztet kérnek ahhoz, hogy határjaikat át lehessen lépni. Érdemes tehát a teszt elvégzésének időpontjával és az utazás idejével úgy ügyeskedni, hogy ebbe az intervallumba még beleférjünk. Szerencsére a teszteredmény megküldése 24 órán belül minden esetben megtörténik, így az említett időkeretből nagy valószínűséggel nem fogunk kicsúszni.
A PCR tesztelést kezdetben kételyek és félelmek sokasága lengte be, amelyet a városi legendák csak még tovább erősítettek. Ma már azonban rutineljárás. A mintavételi pontok szolgáltatásainak igénybevételével bárkinek lehetősége nyílik arra, hogy meggyőződjön arról, hogy koronavírussal fertőzött-e. Tesztelés előtt azonban minden esetben törekedjünk az előírtak betartására!