Miért fáj a hátam?
A modern munkakörülmények, az irodai ülő munka és főleg számítógépek kezelése okozta statikus izomtúlterhelés a fiatal felnőttek hátfájásának leggyakoribb oka. Megelőzésként, illetve kezelésként a munkahelyi időszakos testmozgás, az otthoni izomerősítő torna, úszás jön szóba.
A hátfájdalom tulajdonképpen akkor keletkezett, amikor az ember felegyenesedett és két kezét fogásra kezdte el használni. Ez vezetett ahhoz, hogy a gerincnek a korábbi, közel vízszintes lefutás helyett a függőleges álláshoz kellett alkalmazkodnia. Ez az alkalmazkodás a gerinc összes összetevőjét (izomzat, ízületek) jelentősen túlterhelte. Ha ehhez még azt is hozzávesszük, hogy a modern életvitel kevés mozgással, az izomzat minimális igénybevételével jár, akkor könnyen érthetővé válik: az emberi gerinc igen sérülékeny.
Normális esetben az emberi gerincen élettani görbületek alakulnak ki, vagyis a nyak homorú, a hát domború, a deréktájék pedig szintén homorú. Ezek a görbületek, amennyiben a fiziológiás határon belül vannak, megnövelik a gerinc teherbíró képességét. Jelentősebb változások esetén viszont csökken a gerinc teherbíró képessége, és ennek eredménye rendszerint – a fájdalom.
A hátfájdalomnak életkortól függően több oka, több megjelenési formája és számos kezelési lehetősége van.
A serdülőkori hátfájdalmak
A serdülőkorban jelentkező hátfájdalmak döntő többségének hátterében általában anatómiai eltérés, illetve betegség áll. Ez a kórkép a fokozott háti domborulattal járó, nagyon gyakori Scheuermann-kór, melynek oka a csigolyák testének ék alakúvá válása. Ennek következtében a gerinc statikája megbomlik, mert túl nagy forgatónyomatékot kellene a hátizmoknak ellensúlyozniuk. Ezt – a mai serdülőknél tapasztalható – izommennyiség rendszerint nem bírja el, és a túlterhelésre görcsös fájdalommal reagál. Megoldásként szóba jön az érintett izomzat megerősítése célzott gyógytornával és úszással, de nemritkán fűzővel a gerinc megtámasztására kényszerülünk, az eltérés fokozódásának és az izomzat fájdalmának megszüntetésére.
Hátfájás – ülőmunkától
Ugyancsak nagy hátfájós csoportot alkotnak a modern munkakörülmények (irodai ülő munka és főleg számítógépek kezelése) okozta statikus izomtúlterhelés, mely a fiatal felnőttek hátfájásának leggyakoribb oka. Megelőzésként, illetve kezelésként a munkahelyi időszakos testmozgás (főleg a hátizomzat dinamikus megterhelése), otthoni izomerősítő torna, úszás jön szóba.
Női dolgok
Fiatal hölgyek esetén nemritkán a hátfájás hátterében a túlzottan nagy emlők okozta hátizomzat-túlterhelés áll. A túlterhelést megfelelő melltartó viselésével csökkenteni lehet, emellett a hátizomzat megerősítése is segíthet. Nagyon makacs, sok fájdalommal, esetleg esztétikai eltéréssel járó elváltozás esetén plasztikai műtét (az emlők megkisebbítése) is szóba jön.
Az utolsó nagy csoportot az idősebb hölgyek hátfájása okozza. Ez a hátfájás szoros összefüggésben van a csontritkulással. A csontritkulás miatt meggyengült csigolyatestek (a serdülőkori elváltozáshoz hasonlóan) a gravitáció hatására előre ék alakúvá válnak, súlyosabb esetben összeroppannak. Maga az összeroppanás is fáj, de a fájdalom fő forrása a gerinc hátsó részén elhelyezkedő ízületek és izmok túlterhelés miatti fájdalma. A legfontosabb (amennyiben a csontritkulást objektív vizsgáló módszerekkel igazolták) magának a csontritkulásnak a kezelése. Ez a további progressziót képes megakadályozni és önmagában is fájdalomcsillapító hatású. Emellett az izomzat és az ízületek fizioterápiája, az érintett izomzat felerősítése (idős korban ez ritkán sikerül), némelykor tartós fűzőviselés adja a megoldást.
Mit tegyek, ha fáj a hátam?
Ha tartósan hátfájás kínozza, kérjen háziorvosától beutalót a mozgásszervi szakrendelésre. A szakorvos szükség esetén a társadalombiztosítás által támogatott speciális eszközöket ír fel, illetve olyan terápiát rendel el, amelyekkel hosszú távon javítható a gerinc állapota – erősödik a hátizomzat, és csökkennek a krónikus fájdalmak. A terápia lehet többek közt úszás, gyógytorna, masszírozás is.
Akinek gyakran fáj a háta, célszerű elgondolkodnia azon, megfelelő cipőt visel -e? Egy kényelmes, jó belső kiképzésű cipő már önmagában is sokat segíthet a problémán. Ha lúdtalpas, csináltasson bőrből (ez higiéniai szempontból fontos) lúdtalpbetét. A talp boltozatának megfelelő alátámasztása alapvető a hátgerinc megfelelő tartásához!